تبلیغات
بدنسازی و زیبایی اندام - پرسش و پاسخ های ورزشی
بدنسازی و زیبایی اندام
 
یکشنبه 17 مرداد 1389 :: نویسنده : اشکان
سوال : با سلام
خواستم ببینم نظر شما در مورد پروتیینها و مخصوصا كراتین چیست؟
و شما چه چیز را برای ورزشكاران (رشته بدنسازی) پیشنهاد می كنید.
پاسخ : با سلام دوست گرامی كسانی كه ورزش های قدرتی مانند بدنسازی را انجام می دهند و در زمان كوتاه به انرژی بالایی نیاز دارند نسبت به سایر ورزشكاران به پروتئین بیشتری نیاز دارند و در هنگام تمرینات نیز ، پروتئین بیشتری مصرف می كنند. برای افزایش حجم عضلات در بدنسازی حرفه ای نیاز به پروتئین بسیار بالا و كراتین دارید. بهتر است پروتئین یا همان آمینو اسید را با غذا تأمین كنید. غنی ترین منابع پروتئین به ترتیب: تخم مرغ - لبنیات كم چرب - گوشت و حبوبات هستند. شما بایستی از این مواد بیشتر از گذشته مصرف كنید. كراتین را بصورت مكمل دارویی طبق دستور مصرف كنید كه هفته اول روزی 20 گرم در 4 وعده، هر وعده 5 گرم و در هفته های بعد روزی 5 گرم نیاز دارید. به علاوه روزی 150 تا 200 گرم پروتئین نیاز است كه باید تأمین شود و گرنه عضلات شما اصطلاحاً پفكی می شود و وزنتان بی دلیل با كراتین بالا می رود.
در مورد مكمل های پروتئینی برای افزایش حجم عضلات در بدنسازی باید ذكر كنم ، تحقیقات و تجربه نشان داده است مصرف آنی مكمل ها یا تاثیر كمی بر حجم و قدرت عضلات دارد و یا بی تاثیر است. بهترین راه دریافت پروتئین ها، از راه غذا است. كراتین رابیشتر افرادی مصرف می كنند كه ورزشهای سریع انجام می دهند یعنی برای مدت زمان زیر 2 دقیقه نیاز به انرژی فراوانی دارند مثل افرادی كه دوی دویست متر یا وزنه برداری تمرین می كنند. كراتین منبع انرژی بی هوازی بدن است و اصولا برای ورزش بدنسازی مفید نخواهد بود.
كراتین پودر پروتئین است كه برای افزایش حجم عضلات در بدنسازی و افزایش قوای ورزشكار كاربرد دارد . مصرف این پودر برای افزایش قوا فقط زمانی فایده دارد كه ورزش از نوع استقامتی نباشد . مثلاً اینكه فوتبالیست ها از این پودر استفاده می كنند خیلی تأثیر گذار نیست چون فوتبال یك ورزش استقامتی است . كراتین تنها در چند دقیقه اول با فعالیت شدید در عضلات تمام می شود . از مضرات این پودرها این است كه اگر برای مدت طولانی به مقدار زیاد مصرف شوند باعث دفع مقدار زیادی كلسیم از بدن می شوند. برای افرادی كه در مرحله حجم باشند روزانه 20 گرم پودر خالص و افراد در حالت ثبات 5 گرم روزانه توصیه می شود .
كارشناس تغذیه تبیان
نوع مطلب : پرسش و پاسخ های ورزشی، 
برچسب ها :
 
درباره سایت


مدیر سایت : اشکان
درباره ی سایت : همه چیز در مورد بدنسازی و زیبایی اندام "تغذیه " برنامه " عکس " اخبار " کتاب های آموزشی " کلیپ های ورزشی " نظرسنجی " ...
مطالب اخیر
نویسنده
نظرسنجی
به نظر شما بهترین بخش این سایت کدام است؟

سایر امکانات سایت
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :